Samuel L. Jackson

Samuel Leroy Jackson (d. 21 Aralık 1948; Washington), ABD’li sinema oyuncusu.

Tiyatro kökenli Samuel L. Jackson Die Hard 3’te Bruce Willis’le ve The Long Kiss Goodnight’da Geena Davis’le beraber rol alarak bugünkü popülerliğini kazandı. Yani 40’ından sonra şöhrete kavuştu. Bugün iyi bir aksiyon yıldızı ve karakter oyuncusu olduğunu ispatlamıştır.

Ona sinemada ilk şans tanıyan isim kendisi gibi bir siyah olan yetenekli yönetmen Spike Lee’dir. Onun Do The Right Thing ve Jungle Fever gibi birkaç filminde yardımcı rollerde çok iyi performanslar ortaya koyan Jackson, daha sonra Tarantino’nun Pulp Fiction’ında İncil’den ezbere bölümler okuyan gangster Jules karakteriyle(Bu oyunuyla Oscar’a aday oldu ama ödülü kazanamadı) dikkatleri üzerine çekti ve Hollywood’un pek çok büyük prodüksiyonunda rol alma şansına kavuştu.

Yine Tarantino’nun Jackie Brown’ındaki silah ve uyuşturucu kaçakçısı Ordell rolüyle Berlin Film Festivali’den bir Altın Ayı kazandı. Amerikan Film Endüstrisindeki önyargılar ve siyah oyunculara yeteneklerini ortaya koyabilecekleri rollerin teklif edilmemesi nedeniyle geç üne kavuşan Jackson, son yıllarda bunun acısını çıkartırcasına senede 3-4 filmde oynamaktadır.

Samuel L. Jackson Filmleri