Anne Hathaway

Anne Jacqueline Hathaway (12 Kasım 1982) Amerikan aktris.

Birkaç sahne rolünden sonra 1999 tarihli Get Real isimli televizyon dizisinde yer aldı. Disney filmi Prenses Günlükleri ve onun 2004’teki devam filminde Mia Thermopolis’i oynadıktan sonra şöhrete kavuştu. Hathaway o zamandan beri 2005 tarihli Havoc ve Brokeback Mountain gibi drama filmlerinde de oynadı. Ayrıca Meryl Streep ile oynadığı Şeytan Marka Giyer ve Jane Austen’ı canlandırdığı Aşkın Kitabı filmlerinden başrolde yer aldı.

2008’de Rachel Evleniyor’daki performansıyla birçok ödül aldı ve En İyi Aktris dalında Akademi Ödülü’ne aday oldu. 2010’da gişede büyük başarı kazanan Sevgililer Günü, Tim Burton’ın çektiği Alis Harikalar Diyarında ve Aşk ve Diğer Felaketler filmlerinde oynayıp Simpsonlar ‘daki seslendirmesiyle Emmy Ödülü aldı. 2011’de animasyon yapımı Rio ‘da seslendirme yaptı ve Lone Scherfig’in Bir Gün uyarlamasında başrol oynadı. 2012’de Christopher Nolan‘ın Kara Şövalye Yükseliyor ‘unda Selina Kyle’ı ve Tom Hooper’ın Sefiller‘inde Fantine’i canlandırdı. İkincisindeki performansı ile müthiş yorumlar ve En İyi Yardımcı Aktris dalında Akademi Ödülü, Altın Küre, SAG Ödülü ve BAFTA’nın da bulunduğu önemli ödüllere layık görüldü.

People tarafından 2001’in en iyi çıkış yapan yıldızlarından biri olarak sıfatlandırıldı ve 2006 yılında da “Dünyanın En Güzel 50 İnsanı” listesinde yer buldu.

Anne Hathaway Filmleri