Görünmeyen
tarafından 11 Kasım 2011 tarihinde eklendi.
Görünmeyen

Vizyon Tarihi: 11 Kasım 2011 (Türkiye)
Yönetmen: Ali Özgentürk
Senaryo: Ali Özgentürk
Oyuncular: , , , , , ,
Tür: Biyografi, Tarih
Özet: Film, Recep ve nişanlısı Ebru’nun, Recep’in doğduğu köye yaptıkları yolculuğun hikayesiyle başlar. İki genç yola çıktıklarında tek bildikleri, evlilik kararlarını paylaşacakları bir aileyi ziyarete gittikleridir.

Birbirlerine duydukları sevgiyle gözlerine görünmeyen tüm farklılıkları gün yüzüne çıkaracak bu yolculuk, ikisini de biraz tedirgin ederken, tarih ve kader onlara beklediklerinin çok ötesinde bir sürpriz hazırlamıştır.

1936’da Ebru ve Recep’in ailelerinin aynı topraklar üzerinde karşılaştıkları, dedelerinin, o dönemin önemli bir konuğunun ziyaretine eşlik ettikleri ortaya çıkar. O konuk, dönemin en parlak klasik müzik bestecilerinden Macar Bela Bartok’tur. Paris’teki davette bir Türk kadının mırıldandığı ezgiyi duyduktan sonra Türk müziğini araştırmak, ezgiler, Türküler derlemek üzere binlerce kilometre kat ederek Türkiye’ye gelmiştir.

Tek kaygısı sanat olan Bartok’un görünmeyen bir amacı olup olmadığını takibe alan devlet, peşine Ebru’nun büyükbabasını takmıştır. Bartok’un araştırma gezisine Recep’in büyükbabası da eşlik etmiştir ve her iki takipçinin de görünmeyen bir amacı vardır…

Fragman